2021-01-20
Kilka dni temu pisałyśmy o przygotowaniu pacjentki do operacji ginekologicznej. Dzisiaj mam wielką przyjemność przedstawić Wam opis wykonywania operacji metodą Hakera. Jak przebiega taka operacja, jak się ją wykonuje opowiedział nam Pan doktor Aleksander Drębkowski, za co serdecznie dziękuję. Dzięki Jego uprzejmości i chęci podzielenia się swoją wiedzą mamy możliwość być niejako na sali operacyjnej i przyglądania się, jak sprawne ręce chirurga wykonują bardzo precyzyjne cięcia i ruchy, aby pacjentka mogła zdrowieć i cieszyć się komfortowym życiem po tak wymagającym zabiegu.
A oto opis operacji wykonywanej na sromie, który przygotował specjalnie dla nas Pan doktor Aleksander Drębkowski.
Operacja metodą Hakera wprowadzona w 1981 r. zwaną też techniką „trzech cięć” polega na głębokim wycięciu sromu do granicy powierzchownego rozcięgna przepony moczowo-płciowej lub okostnej oraz wycięciu węzłów pachwinowych powierzchownych i głębokich. Operacje rozpoczyna się od usunięcia węzłów chłonnych pachwinowych powierzchownych. Linia cięcia skórnego przebiega od kolca biodrowego przedniego dolnego do okolic bocznych spojenia łonowego. Po odprepanowania tkanki podskórnej, poniżej węzeł pachwinowych uzyskuje się dostęp do powięzi szerokiej i usuwa się w całości tkanki leżące nad powięzią, w której znajdują się węzły chłonne pachwinowe powierzchowne w liczbie 10-15. W celu usunięciu węzłów chłonnych pachwinowych głębokich dokonuje się częściowej resekcji powięzi szerokiej wraz z powięzią sitowatą. Węzły te są umiejscowione przyśrodkowo od żyły udowej i mieszczą się pomiędzy powięzią sitowatą, które je przykrywa od przodu, od tyłu leży na powięzi biodrowo-łonowej. Do węzłów tej grupy w liczbie 1-7 odpływa chłonka z węzłów chłonnych pachwinowych powierzchownych oraz łechtaczki.
Dokonuje się też odcięcie +/- 7-10 cm odcinka żyły od piszczelowej dużej i usunięcia węzłów wzdłuż przebiegu naczyń udowych. Po usunięciu w bloku tkanek, węzłów chłonnych przeprowadza się rekonstrukcje więzadła powięzi szerokiej: zakładając pojedyncze szwy. W końcowym etapie tej części zabiegu przeprowadza się kontrole hemostazy i umieszcza dreny Redona, wyprowadza przez osobne nacięcie skóry. Następnie zaszywa się powięź i skórę. Usunięcie drenów Redona następuje na ogół w 2-3 dniu po operacji, ale jest uzależnione od ilości odsysanej chłonki. Następnym etapem operacji jest wycięcie sromu, linie cięć przebiegają dwustronnie wzdłuż fałdy, która oddziela boczne brzegi warg sromowych większych od skóry uda. Wewnętrzne okrężne nacięcia przebiegają w pochwie na poziomie błony dziewiczej. Zabieg wycięcia sromu rozpoczyna się od góry, po stronie umiejscowienia nowotworu. Cięcie prowadzą od ramienia kulszowego kości łonowej. Posuwając się w dół, przecina się tkanki tłuszczową dołu kulszowoodbytniczego, aż do okolicy kroczowej. Podobnie postępuje się po stronie przeciwnej.
Po wycięciu bloku tkankowego w okolicy kroczowej dochodzi do połączenia obu cięć skóry, od tej chwili zabieg zmienia kierunek i postępuje od dołu -okolicy kroczowej -w kierunku spojenia łonowego. Preparuje tkanki okolicy kroczowej, dochodzi do światła pochwy. Po wypreparowaniu pochwy na głębokość 3-4 cm od przedsionka przecina się pochwę, prowadząc cięcie w kierunku cewki moczowej. Następnie, wzdłuż ramienia kulszowego kości łonowej odcina się mięsień kulszowo-jamisty i ramiona łechtaczki. W następnym etapie operacji preparuje się 2 cm odcinka cewki moczowej spod spojenia łonowego, w celu późniejszego zakotwiczenia ponad powierzchnię szytej skóry. Zeszycie rany po wycięciu sromu zaczyna się od okolicy kroczowej. Po zbliżeniu obu brzegów mięśnia dźwigacza odbytu zszywa się brzegi przeciętej skóry z tylnej ściany pochwy. Opisana technika ,,trzech cięć ‘’ powoduje lepsze warunki gojenia, wynikające z mniejszego nacięcia brzegów rany, mniejszej liczby zakażeń, skrócenia czasu zabiegu i zmniejszenia śródoperacyjnej utraty krwi.
Aleksander Drębkowski
Specjalista Ginekologii Położnictwa
Ginekologii Onkologicznej
Klinika Ginekologii i Położnictwa
Szpitalu Specjalistycznym nr.2 w Bytomiu
Beata Izabela Pilarek- Właścicielka i Redaktor Naczelna “Jesteś Kobietą.pl”, socjolog, mówca motywacyjny, ukończyła kurs Racjonalnej Terapii Zachowania, ale przede wszystkim kobieta, która “na własnej skórze” przekonała się jak trudno rozmawiać, znaleźć informacje na... czytaj więcej >