2022-04-25
Terapia fotodynamiczna (PDT – ang. Photodynamic Therapy) jest to nieinwazyjna, selektywna i bezpieczną formą leczenia do której kwalifikuje lekarz ginekolog. Terapia ta wykorzystuje nietoksyczne substancje fotouczulające (kwas 5-aminolewulinowy – ALA) oraz wiązkę światła o określonej długości fali (630 mnm). Można powiedzieć, że metoda ta stanowi alternatywę w stosunku do leczenia chirurgicznego, gdyż nie powoduje zbliznowaceń czy okaleczenia, pozwala natomiast na maksymalne oszczędzenie zaatakowanych procesem chorobowym tkanek.
Jak to działa? Otóż substancje fotouczulające pod wpływem światła stają się toksyczne dla nieprawidłowych komórek (takich jak komórki dysplastyczne, czy nawet nowotworowe), prowadząc do ich uszkodzenia i obumarcia. Dobrze jest też zaznaczyć, że terapia fotodynamiczna jest skuteczna w zwalczaniu drobnoustrojów, takich jak bakterie, grzyby czy wirusy (w tym HPV). Aby terapia była skuteczna należy zapewnić dobre unaczynienie, a więc i utlenowania zmienionych tkanek. Dokładny mechanizm działania polega na łączeniu się substancji fotouczulającej z lipoproteinami niskiej gęstości (LDL), będącymi składowymi błon komórkowych. Wybiórcze działanie uszkadzające nieprawidłowe komórki wynika z ich zwiększonej zdolności wyłapywania i gromadzenia substancji fotouczulającej. Z tego powodu tkanki zdrowe sąsiadujące z tkankami zmienionymi nie ulegają uszkodzeniu podczas naświetlania. Podczas procesu naświetlania wiązka światła wnika w tkanki na głębokość kilku milimetrów (najwyższa skuteczność na głębokości do 3,5-4 mm).
Wskazania i możliwości terapeutyczne w ginekologii
Liszaj twardzinowy (również z elementami rozrostu płaskonabłonkowego, będący stanem przednowotworowym)
Brodawki zwykłe i kłykciny kończyste
Infekcje wirusem HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego),
Zakażenia grzybicze skóry
LSIL sromu (śródnabłonkowa neoplazja sromu małego stopnia (VIN1) wg poprzedniej klasyfikacji)
Zmiany zanikowe sromu (atrofia)
Rozrost płaskonabłonkowy (planoepithelial hyperplasia)
Wulwodynia
Przewlekłe zakażenie sromu wirusem HSV (Herpes Simplex Virus – wirusem opryszczki)
Dysplazja szyjki macicy małego stopnia LSIL (śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy małego stopnia (CIN1) wg poprzedniej klasyfikacji)
Rak szyjki macicy – wczesne postaci
Łuszczyca okolic intymnych
Przeciwskazania do stosowania terapii fotodynamicznej:
Porfiria
Rak podstawnokomórkowy twardzinopodobny
Nadwrażliwość na porfiryny (kwas 5-aminolewulinowy)
Uczulenie na światło
Ciąża
Okres laktacji
Choroby nerek i wątroby
Okres 2 tygodni po zastosowaniu innych leków fotouczulających
Stosowanie ziół – dziurawiec, nagietek (należy przerwać ich przyjmowanie na min. 2 tygodnie przed naświetlaniem)
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE (większość z nich przemija w przeciągu kilku dni od zabiegu):
rumień (może występować do 2-3 dni po zabiegu; poprawa samoistna lub po zastosowani preparatów łagodzących),
ból, uczucie pieczenia, kłucia,
obrzęk, opuchlizna,
świąd (do 2 tyg.),
stany zapalne skóry – pęcherze, nadżerki, strupki,
hiper-/hipopigmentacja,
alergia kontaktowa na preparat światłoczuły.
Proszę pamiętajcie również o tym, że taką terapię na sromie powinien wykonywać lekarz specjalista, w sprawdzonym gabinecie, najlepiej ginekologicznym. Niestety na licznych forach internetowych, gdzie kobiety dzielą się swoimi doświadczeniami np. po takich zabieg, możemy spotkać się z opiniami, że kobiety mają poparzony srom, że zabieg był bardzo bolesny. Może się tak wydarzyć w przypadku, gdy natężenie światła jest źle ustawione do tej części ciała i gdy osoba wykonująca taki zabieg, nie posiada odpowiedniej wiedzy. Dlatego zanim zaczniemy „eksperymentować” lub patrzeć jedynie na cennik takich zabiegów, miejmy na uwadze to, że chodzi o nasze zdrowie i bezpieczeństwo.
Beata Izabela Pilarek- Właścicielka i Redaktor Naczelna “Jesteś Kobietą.pl”, socjolog, mówca motywacyjny, ukończyła kurs Racjonalnej Terapii Zachowania, ale przede wszystkim kobieta, która “na własnej skórze” przekonała się jak trudno rozmawiać, znaleźć informacje na... czytaj więcej >