Header photo

2021-09-23

Liszaj prosty przewlekły

    Liszaj prosty przewlekły jest chorobą bardzo często występującą i charakteryzuje się przewlekłymi zmianami wypryskowymi i objawami pogrubienia skóry (lichenifikacji) powstającymi poprzez pocieranie, drażnienie skóry. Choroba ta występuje najczęściej u kobiet, a u około 70 % osób z tą chorobą występują alergie np. katar sienny, astma, choroby skóry.

    Co powoduje liszaja prostego przewlekłego?

Najczęściej przyczyną jest przewlekłe drażnienie skóry przez czynniki kontaktowe, czyli ubrania, środki chemiczne wykorzystywane np. do higieny, do prania, ale też prezerwatywy, tampony, podpaski, również antybiotyki miejscowe czy glikokortykosteroidy miejscowe (glikokortykosteroidy to leki, które uzupełniają braki hormonalne, a także leki przeciwzapalne, przeciwalergiczne oraz immunosupresyjne).

    Liszaj ten może pojawić się w przebiegu różnych chorób dermatologicznych (LS, drożdżyca), psychicznych, gdzie występuje uporczywy świąd skóry, w chorobach neurologicznych.

Obserwując swoje ciało, gdy pojawia się choroba możemy zauważyć fioletową lub czerwoną, dobrze odgraniczoną blaszkę z lichenifikacją, na powierzchni której pojawia się złuszczenie, a potem przebarwienia skóry. Najczęściej pojawiają się pojedyncze ogniska choroby o kształcie owalnym, linijne, czy okrągłe, a zmiany lokalizują się w okolicach odbytu, sromu, a u mężczyzn w okolicach moszny. Liszaj prosty przewlekły może również pojawiać się w okolicach nadgarstka, zgięciach pod kolanami, łokciami, a także na powiekach, na skórze głowy i karku.

Choroba charakteryzuje się uciążliwym i uporczywym świądem, który bardzo często nasila się w nocy, czy pod wpływem emocji (stres). Jest to choroba przewlekła i z nawrotami i aby ją właściwie zdiagnozować zaleca się badanie histopatologiczne, aby wykluczyć inne choroby, które swoimi objawami i wyglądem mogą wprowadzać w błąd.

    A jakie to choroby mogą przypominać liszaja prostego przewlekłego?

Mogą to być:

  • liszaj płaski
  • wyprysk pieniążkowaty
  • sarkoidoza
  • liszaj amyloidowy
  • pęcherzyca bujająca
  • choroba Haileya- Haileya.

 

Podczas leczenia liszaja prostego przewlekłego zaleca się unikanie wszelkich czynników drażniących, a terapia ma na celu zmniejszenie stanu zapalnego i przerwanie ciągłego swędzenia- drapania- pogrubianie naskórka, czyli błędnego koła, które spędza nam sen z powiek.

    Poniżej podaję Wam informację jakie najczęściej stosowane są leki w przypadku tej choroby, ale zawsze proszę najpierw konsultować się z lekarzem.

Proszę pamiętajcie, że treści z serwisu jesteskobieta.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

W leczeniu miejscowym stosuje się:

  • glikokortykosteroidy silnie i średnio działające w postaci maści (np. klobetazol, betametazon)
  • doogniskowo triamcynolon
  • inhibitory kalcyneuryny – takrolimus

W leczeniu ogólnym stosuje się:

  • leki przeciwhistaminowe I, II generacji np. hydroksyzyna 10- 25 mg, loratadyna lub feksofenadyna (specjalnie nie podajemy dawkowania, aby uniknąć samoleczenia)
  • leki uspokajające- trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne
  • blokery wychwytu zwrotnego serotoniny

 

 

Bibliografia:

„Dermatozy i zakażenia okolic zewnętrznych narządów płciowych” – redakcja naukowa prof. dr  hab.n.med. Sławomir Majewski, dr n.med. Iwona Rudnicka, dr n.med. Tomasz Pniewski

 

Autor artykułu
Beata Izabela Pilarek

Beata Izabela Pilarek

Właścicielka i Redaktor Naczelna portalu jesteskobieta.pl

Beata Izabela Pilarek- Właścicielka i Redaktor Naczelna “Jesteś Kobietą.pl”, socjolog, mówca motywacyjny, ukończyła kurs Racjonalnej Terapii Zachowania, ale przede wszystkim kobieta, która “na własnej skórze” przekonała się jak trudno rozmawiać, znaleźć informacje na... czytaj więcej >

Inne artykuły tego autora
Ból- jak sobie z nim radzić.
Terapia fotodynamiczna wybawienie dla kobiet z chorobami sromu, w tym z nowotworem
Pan/ Pani życia i śmierci.
Sromowa rewolucja
więcej artykułów >