2021-05-11
Dzisiaj chciałabym rozpocząć cykl artykułów na temat chorób niezakaźnych okolic narządów płciowych, czyli o kontaktowym zapaleniu skóry, liszaju twardzinowym, liszaju płaskim, liszaju prostym przewlekłym, łuszczycy, rumieniu wielopostaciowym.
Zacznijmy zatem od kontaktowego zapalenia skóry, czyli od dermatozy zapalnej, która jest wynikiem kontaktu skóry na czynniki egzogenne o charakterze drażniącym lub alergeny, z którymi możemy spotkać się w życiu codziennym lub zawodowym. Występuje zazwyczaj u ludzi dorosłych, a najczęściej u kobiet. Czynnikami wywołującymi kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia są:
Natomiast czynnikami alergicznymi, jakie wywołują zapalenie skóry są:
Na jakie objawy powinniśmy zwracać uwagę? Otóż w obrazie klinicznym jako podstawowy symptom jest grudka wysiękowa i pęcherzyk. Zmiany takie mogą łączyć się i tworzyć większe ogniska z powierzchownym złuszczaniem i może przybierać charakter przewlekły lub ostry. Zmianom takim zazwyczaj mogą towarzyszyć pieczenie, świąd, przeczulica. Pamiętajmy, że zapalanie kontaktowe najczęściej dotyczy skóry rąk, ale może także zajmować okolice intymnych części ciała oraz okolicę okołoodbytniczą. W środkach do higieny intymnej, dezodorantach, perfumach, chusteczkach nawilżających, podpaskach, wkładkach higienicznych, kremach do depilacji, prezerwatywach itd. Jest wiele substancji wywołujących podrażnienia skórne. Warto powiedzieć także o tym, jakie to są objawy fazy ostrej kontaktowego zapalenia skóry, a jakie są objawy fazy przewlekłej.
W fazie ostrej zmiany skórne są dobrze odgraniczone od otoczenia, są jasnoczerwonej barwy, występują grudki wysiękowe, pęcherzyki, nadżerki.
W fazie przewlekłej zmiany skórne są słabo odgraniczone i są z cechami suchości skóry, złuszczania, lichenizacji, nadmiernego rogowacenia, nadżerek.
Podczas badania diagnostycznego dobrze aby wykonano naskórkowe testy płatkowe standard I, II.
Przedstawię Wam również zalecenia dotyczące pielęgnacji skóry okolic płciowych, z których również mogą skorzystać i panowie. Korzystajcie z emulsji, żelów do mycia, ja osobiście polecam zwyczajne szare mydło, części intymne należy co najmniej 1 x dziennie korzystając z prysznica. Nie używajmy perfumowanych mydeł, żelów pod prysznic, dezodorantów, perfum do odświeżania okolic płciowych, nie używajmy chusteczek nawilżających, kremów ziołowych, kolorowego papieru toaletowego. Do prania bielizny najlepiej używać delikatnych, hipoalergicznych proszków bez zmiękczających środków, włączmy 2- 3 płukania. Nośmy luźną, bawełnianą lub jedwabną bieliznę, najlepiej jasną/ białą, luźne spodnie, spódnicę. Używajmy bawełnianych podpasek, wkładek jeśli nie możemy z nich zrezygnować. Co do stosowania kubków menstruacyjnych, napiszę w kolejnym artykule.
I najważniejsze, nie starajmy się leczyć na własną rękę i skorzystajmy z wizyty u lekarza.
Beata Izabela Pilarek- Właścicielka i Redaktor Naczelna “Jesteś Kobietą.pl”, socjolog, mówca motywacyjny, ukończyła kurs Racjonalnej Terapii Zachowania, ale przede wszystkim kobieta, która “na własnej skórze” przekonała się jak trudno rozmawiać, znaleźć informacje na... czytaj więcej >