2021-05-17
Kontynuując cykl artykułów na temat chorób niezakaźnych okolic narządów płciowych, dzisiaj mówić będziemy o liszaju twardzinowym (Lichen Sclerosus) - przewlekłej chorobie zapalnej skóry i błon śluzowych, występującym u obu płci. Niestety częściej na LS chorują kobiety, wg lekarzy głównie przed okresem pokwitania i w okresie menopauzalnym. Obserwując i rozmawiając z wieloma kobietami, które dotknęła ta choroba uważam, że choroba ta wymyka się wszelkim ramom dotyczącym przedziału większej zachorowalności. Liszaj twardzinowy jest chorobą o nieznanej etiologii, można też wysunąć hipotezę, że jest to choroba autoimmunologiczna.
Choroby autoimmunologiczne jakie mogą współistnieć z LS częściej występują u kobiet, bo u około 19- 54 %, niż u mężczyzn 3-5 %. U kobiet stwierdza się nietolerancję na glukozę, bielactwo, łysienie plackowate, niedokrwistość złośliwą. Natomiast u mężczyzn atopowe zapalenie skóry, łuszczycę. LS współistnieje także z chorobami tarczycy, reumatoidalnym zapaleniem stawów, toczniem rumieniowatym układowym, SM. Czynnikami jakie mogą zwiększać ryzyko wystąpienia liszaja są:
Do czynników, które zmniejszają ryzyko wystąpienia liszaja należą:
Jak możemy rozpoznać czy zmagamy się z LS?
We wstępnym obrazie klinicznym na początku na skórze występuje świąd (główna dolegliwość u kobiet), w późniejszym okresie pojawiają się białe plamy, grudki, które zlewają się w ogniska, a niektóre z nich mogą mieć cechy zanikowe. Na błonach śluzowych narządów płciowych dość często występują nadżerki, wybroczyny, pęcherze, co może doprowadzić do krwawienia i bliznowacenia.
Gdzie mogą występować zmiany LS i jakie są objawy oraz powikłania u kobiet i u mężczyzn?
U kobiet zmiany mogą występować: na łechtaczce, na wargach sromowych większych i mniejszych, okolicy okołoodbytniczej, pachwiny. Objawami jakie najczęściej towarzyszą chorobie są: świąd, pieczenie, bolesne stosunki seksualne, krwawienie ze szczelin. Powikłania to zwężenie wejścia do pochwy, odbytu, zanik warg sromowych mniejszych, łechtaczki (części widocznej na sromie).
U mężczyzn zmiany mogą występować w okolicach żołędzia i/ lub napletka z tendencją do zajęcia okolicy okołoodbytniczej, pachwin. Objawami, które towarzyszą LS jest bolesne oddawanie moczu, bolesna erekcja. Natomiast do powikłań należą; stulejka, zrosty na granicy napletka i żołędzi.
Liszaj może również występować poza okolicami narządów płciowych, np. na karku, w okolicy obojczyków, między piersiami, w obrębie fałdów podsutkowych, na brzuchu, w miejscu zagięć przedramion. Niestety choroba ma charakter przewlekły i nawrotowy, a przyczynić do tego może się między innymi stres.
Pamiętajmy też, że u 4-5 % pacjentów z LS występuje ryzyko rozwoju nowotworu kolczystokomórkowego.
Rozpoznania choroby dokonuje się na podstawie obrazu klinicznego, natomiast w przypadku niejasności należy wykonać badanie histopatologiczne.
Dlaczego mówię o niejasnościach? Otóż jest kilka chorób, które mają podobne objawy i ważne jest aby o tym pamiętać, a są nimi:
I to co najważniejsze, jeśli zachorujesz na LS pamiętaj:
Pacjenci ze zróżnicowanym VIN/ PIN lub rakiem kolczystokomórkowym na tle liszaja twardzinowego powinni być leczeni w specjalistycznym ośrodku!
W przypadku pytań, proszę piszcie, dzwońcie. Jestem do Waszej dyspozycji.
Materiał:
DERMATOZY i ZAKAŻENIA OKOLIC ZEWNĘTRZNYCH NARZĄDÓW PŁCIOWYCH
Redakcja Naukowa
Sławomir Majewski
Iwona Rudnicka
Tomasz Pniewski
PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018
Rozdział 3 Choroby niezakaźne okolic narządów płciowych
Anna Winiarska, Monika Wasilewska
Beata Izabela Pilarek- Właścicielka i Redaktor Naczelna “Jesteś Kobietą.pl”, socjolog, mówca motywacyjny, ukończyła kurs Racjonalnej Terapii Zachowania, ale przede wszystkim kobieta, która “na własnej skórze” przekonała się jak trudno rozmawiać, znaleźć informacje na... czytaj więcej >