Header photo

2021-08-18

I w Polsce kampania dotycząca sromów!

            Fundacja „JESTEŚ KOBIETĄ. KAŻDEGO DNIA” organizuje pierwszą w Świecie Kampanię dotyczącą edukacji na temat sromu i chorób zewnętrznych narządów płciowych. Poprzez tą Kampanię pragniemy rozpocząć „rewolucję” i walkę ze wstydem jaki towarzyszy kobietom, a który jest jednym z podstawowych czynników unikania chodzenia  do ginekologa. Według przeprowadzonych badań wynika, że kobiety jako pierwszy powód unikania wizyt u ginekologa wymieniają wstyd- do tego przyznaje się aż 2/3 Polek.

            Zastanawiali się Państwo dlaczego?

Już wyjaśniam. Otóż w większości domów rozmowy o seksualności, płciowości, są sporadyczne, nieśmiałe, z niedomówieniami. W dawnej polszczyźnie srom oznaczał „wstyd” i z tego znaczenia wywodzą się dzisiejsze „narządy płciowe kobiety” czyli część ciała wyjątkowo wstydliwa. Wyraz srom pochodzi od prasłowiańskiego rzeczownika sormъ oznaczającego „wstyd”, „hańbę”. Dziewczynki słyszą o „sikulce”, „psiapsi”, „kaczce” od najmłodszych lat, zamiast słyszeć o pochwie, waginie, sromie. Nasz język niestety jest bardzo wstydliwy a przez to ubogi w wyrażenia określające części intymne kobiet, a najczęściej są to wyrażenia infantylne albo wulgarne, co wpływa przecież na samą komunikację chociażby lekarz – pacjentka.

            Edukacja seksualna w szkołach praktycznie nie istnieje, a jeśli już jest, to najczęściej skupiona na ewentualnym zapobieganiu ciąży. Natomiast o chorobach przenoszonych drogą płciową, czy o wirusie HPV i o tym co może on wywołać nie mówi się nic. Bardzo często gdy rozmawiam z kobietami i pytam, czy wykonały test na wirus HPV twierdzą, że nie, bo ktoś może je uznać za „kobietę lekkich obyczajów”.  Co oczywiście jest niedorzeczne, lecz właśnie tego wyjaśnienia w dzisiejszej edukacji obecnie jest brak.

            Kolejnym powodem są wciąż istniejące mity. Niestety wciąż wiele kobiet żyje w przeświadczeniu, że będąc z jednym partnerem, mając za sobą już badanie cytologiczne, czy nie uprawiając seksu, to one nie muszą się więcej badać, bo nic im nie grozi. No cóż, nic bardziej mylnego. Infekcje części intymnych wywołane przez bakterie mogą nastąpić także gdy korzystałyśmy z publicznej toalety, bądź basenu, sauny, innych miejsc wspólnych. Nawet środki higieniczne mogą wywołać zmiany chorobowe na częściach intymnych.

 

To wszystko,  jak i wiele więcej chcemy powiedzieć kobietom podczas naszej Kampanii. Kampanii, która edukuje, informuje, pomaga i może uchronić nawet przed chorobą nowotworową. Brak tej wiedzy czasem doprowadza do dramatycznych sytuacji.

Przy realizacji tejże Kampanii już udział biorą wspaniali fachowcy w zakresie medycyny ginekologicznej, między innymi:

            Pani  prof. dr hab. nauk med. Anita OLEJEK Spec. ginekolog-położnik, endokrynolog i onkolog- Przewodnicząca Rady Fundacji „JESTEŚ KOBIETĄ. KAŻDEGO DNIA” .

Pani Profesor jest światowej sławy specjalistą w zakresie ginekologii, położnictwa i endokrynologii, jest również wojewódzkim konsultantem ds. położnictwa i ginekologii. Stoi na czele Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu. Dzięki Pani Profesor w Bytomiu powstała pierwsza w Polsce Poradnia sromu. Moja Mentorka i niewątpliwie autorytet w zakresie jakim się zajmuję.

 

            Dr n. med. Piotr STOŁTNY,  jest specjalistą w zakresie Położnictwa i Chorób Kobiecych oraz Ginekologii Onkologicznej. Pracuje jako Starszy Asystent Kliniki Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu, ul. Batorego 15; ŚUM w Katowicach na stanowisku Lekarza Kierującego Oddziałem Ginekologii Zachowawczej. Wśród sprawowanych funkcji pełni także obowiązki Kierownika nad Zintegrowanym Blokiem Operacyjnym w Śląskim Centrum Perinatologii i Chirurgii Płodu w Bytomiu. Wspaniały człowiek i lekarz. 

Zakres działalności zawodowej:

·       diagnostyka i leczenie chorób narządów płciowych 

·       leczenie obniżenia i wypadania narządów płciowych oraz leczenie nietrzymania moczu 

·       prowadzenie ciąży fizjologicznej jak i powikłanej m.in. nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, chorobami układu moczowego, niewydolnością cieśniowo-szyjkową, poronieniem zagrażającym, hypotrofią płodu, porodem przedwczesnym zagrażającym

·       badania cytologiczne 

·       krioterapia i laseroterapia zmian szyjki macicy 

·       USG położniczo-ginekologiczne 

·       badania dopplerowskie 

·       diagnostyka w kierunku chorób nowotworowych żeńskich narządów płciowych

·       konsultacje w zakresie ginekologii onkologicznej 

·       nadzór nad pacjentkami leczonymi z powodu chorób nowotworowych narządów płciowych 

·       kwalifikacje do zabiegów operacyjnych wszystkimi metodami operacyjnymi (histeroskopia, laparoskopia, laparotomia, chirurgia przezpochwowa)

 

            Dr hab. n. med Krzysztof NOWOSIELSKI jest absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W 2013 roku uzyskał tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii, w 2017 zasłał specjalistą w dziedzinie ginekologii onkologicznej, a w 2019 ukończył specjalizację w dziedzinie seksuologii. W latach 2015-2018 był Ordynatorem Oddziału Ginekologii i Położnictwa Śląskiego Instytutu Matki i Noworodka w Chorzowie, a w latach 2018-2020 - pełnił funkcję Kierownika Odziały Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Szpitala Powiatowego w Czeladzi. Od stycznia 2021 jest kierownikiem Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach, profesorem SUM. Zawodowo kieruje oddziałem ginekologii i położnictwa przeprowadzając zabiegi onkologiczne we wszystkich rodzajach nowotworów narządu rodnego kobiety, ze szczególnym uwzględnieniem technik małoinwazyjnych – laparoskopii. W Oddziale Ginekologii Onkologicznej rozpoczął również pierwsze na śląsku i zagłębiu badania dotyczące węzła wartownika w leczeniu raka trzonu macicy i szyjki macicy. Sprawuje również opiekę nad Oddziałem Patologii Ciąży oraz Blokiem Porodowym. W swojej karierze zawodowej może pochwalić się stażami zagranicznymi w Hastings w Wielkiej Brytanii, Londynie oraz Strasburgu. W sierpniu 2019 zakończył staż kliniczny na Oddziale Ginekologii Onkologicznej jednego z największych szpitali w Berlinie –Charité – Universitätsmedizin.

 

Naszymi działaniami zainteresowały się już ogólnopolskie media, jak również czasopisma kobiece. Wymienię chociażby:

  • portal Kobieca sprawa
  • Business Intelligence,
  • Akademia Kobiecej Przedsiębiorczości
  • wydawnictwo I.D.MEDIA
  • Poradnik Zdrowie

W Kampanii biorą już udział influencerzy, np. :

  • Kinga Bogdańska - Trener Biznesu, Trener Mocnych Stron, Mentorka Kobiet Spełnionych, autorka książki „Mistrzyni Swojego Życia”, wielu e-booków  i unikalnych programów dla kobiet, współautorka  kilku książek,  mówca motywacyjny, współprowadząca audycję w Radio Pasja „Stacja Motywacja”.
  • Malina Błońska
  • Aneta Woźniak i Skrawki Rozumu

Akcja ta jest organizowana również z potrzeby serca i przestrogi dla kobiet, przed chorobami, jakie niestety są źle diagnozowane, lub zbyt późno, co w niektórych przypadkach może doprowadzić np. do choroby nowotworowej. Takim przykładem może być chociażby jedna z organizatorek i pomysłodawczyni projektu, która przez 6 lat była źle diagnozowana i doprowadziło ją to do choroby nowotworowej, a od 10 lat walczy o swoje zdrowie i życie, jest już po 5 operacjach okaleczających. Własną historią chce uczulić kobiety w Polsce ( a w następnych latach w innych krajach Europy i nie tylko) na problem związany z częściami intymnymi kobiet, edukację, profilaktykę, samokontrolę i leczenie.

Autor artykułu
Beata Izabela Pilarek

Beata Izabela Pilarek

Właścicielka i Redaktor Naczelna portalu jesteskobieta.pl

Beata Izabela Pilarek- Właścicielka i Redaktor Naczelna “Jesteś Kobietą.pl”, socjolog, mówca motywacyjny, ukończyła kurs Racjonalnej Terapii Zachowania, ale przede wszystkim kobieta, która “na własnej skórze” przekonała się jak trudno rozmawiać, znaleźć informacje na... czytaj więcej >

Inne artykuły tego autora
Ból- jak sobie z nim radzić.
Terapia fotodynamiczna wybawienie dla kobiet z chorobami sromu, w tym z nowotworem
Pan/ Pani życia i śmierci.
Sromowa rewolucja
więcej artykułów >