Header photo

2022-05-15

Pielęgnacja po nacięciu krocza.

    Czym jest nacięcie krocza? Kiedy się je wykonuje? I dlaczego?
Jest to procedura wykonywana w szczególnych sytuacjach podczas porodu, gdy ryzyko powikłań po nacięciu jest mniejsze niż po pęknięciu krocza. Doświadczenie położnych prowadzących poród pozwala im ocenić to ryzyko i zadbać o zdrowie jak i życie ciężarnej oraz maluszka.
Należy pamiętać, że NIE JEST to procedura wykonywana RUTYNOWO.

Nacięcie krocza (episiotomia) to procedura podejmowana w II okresie porodu w celu poprawy warunków dla rodzącego się dziecka oraz zmniejszenia powikłań u matki.

Najczęstszymi wskazaniami są:
- objawy zagrażającego pęknięcia krocza
- ostry stan zagrożenia życia płodu w końcowej fazie porodu
- operacje położnicze np. poród kleszczowy lub pomoc ręczna podczas porodu miednicowego
- ułożenie odgięciowe główki płodu
- poród dużego płodu

    W pierwszych dobach po zszyciu krocza bardzo ważna jest profilaktyka zakażeń. Należy odpowiednio dbać o świeża ranę, aby nie dopuścić do rozwinięcia infekcji.
W tym celu potrzebne będą środki podstawowej higieny osobistej. Pacjentka powinna pamiętać o regularnym podmywaniu i osuszaniu krocza po każdej wizycie w toalecie. Zaleca się również unikania wszelkiego rodzaju gąbek oraz myjek, gdyż są one siedliskiem ogromnych ilości drobnoustrojów. Najlepiej stosować bieliznę bawełnianą, która zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, gdyż tzw. „wietrzenie rany” ma także wpływ na proces jej gojenia się. Po ok. 7 dniach należy udać się do ginekologa w celu usunięcia szwów z rany.

    Co później? Co robić kiedy rana się już zagoi?
Jak w przypadku każdej innej rany należy rozpocząć pracę z blizną. Tylko co to właściwie oznacza?
Blizna jest tkanką, która „zastępuje” ubytek w skórze. Ściąga brzegi rany i dzięki wytworzeniu tkanki łącznej utrzymuje ciągłość skóry.
Jest jednak tworem sztywnym i z czasem staje się coraz mniej plastyczna co może prowadzić do wielu utrudnień nawet w codziennym funkcjonowaniu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nawet najmniejsza blizna może mieć wpływ na funkcjonowanie i postawę całego naszego ciała.

Bardzo ważne jest, aby bliznę mobilizować, masować przy użyciu np. olejków. Wystarczy wyczuć pod palcem  bliznę, a następnie, punkt po punkcie - uciskać ją na całej długości. Następnie można przykładać palec do konkretnego miejsca na bliźnie i rozciągać ją delikatnie w prawo, w lewo, w górę i w dół. Jednak warto zaczerpnąć opinii fizjoterapeuty uroginekologicznego, który pokaże technikę wykonywania masażu oraz zwróci uwagę na jego najważniejsze elementy. Później masaż można wykonać samodzielnie rękoma, z użyciem wibratora lub zaangażować możemy również naszego partnera.  Takie postępowanie poprawi jej elastyczność, dzięki czemu zacznie ona z czasem przypominać naszą „zwykłą” tkankę.
Poza pracą nad samą blizną ważne jest, żeby pracować również nad tkankami łączącymi się z nią – w tym przypadku konkretnie mowa o mięśniach dna miednicy. Ich wzmocnienie oraz zwiększenie mobilności będzie miało ogromy wpływ na to jak szybko i w jakim stopniu uda nam się „zaadaptować” naszą bliznę do normalnego, codziennego funkcjonowania.

    Kiedy należy zacząć?
Masaż krocza oraz praca nad mięśniami dna miednicy w idealnych warunkach powinna być rozpoczęta już przed lub w trakcie ciąży.
Natomiast typową pracę już z blizną dobrze nieco odłożyć w czasie, najlepiej przynajmniej do ukończenia okresu połogu (6 tygodni po porodzie), kiedy pacjentka już przestanie krwawić, a szwy zostaną usunięte.

Autor artykułu
Paulina Dorna

Paulina Dorna

studentka położnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Paulina Dorna, studentka położnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, interesuje się makijażem oraz sportem, przez 4/5 lat trenowała siatkówkę. Empatyczna i dająca dużo pozytywnej energii pacjentkom. 

 

Jej motto:

"Nie myśl o tym co było ani o... czytaj więcej >

Inne artykuły tego autora
CHOROBY SROMU, A KOBIETY CIĘŻARNE.
Młode pokolenie o sromach
Cytologia- podstawowe badanie diagnostyczne
Budowa macicy i szyjki macicy.
więcej artykułów >