2021-01-25
W dzisiejszym artykule powrócimy do podstaw. Przypomnimy sobie budowę oraz funkcje macicy, a także wspomnimy nieco o zaburzeniach związanych z tymi aspektami. Usystematyzujemy wiedzę na temat tego narządu, dzięki czemu poznamy oraz zrozumiemy nasz organizm lepiej.
MACICA
Macica jest jednym z trzech głównych narządów miednicy mniejszej. Znajduję się w środkowej części jamy miednicy między pęcherzem moczowym, a odbytnicą. Jest narządem o grubych ścianach, ma kształt gruszkowaty i jest spłaszczona w osi przednio-tylnej. W stosunku do wchodu miednicy jest pochylona ku przodowi, co nazywane jest przodopochyleniem, zaś oś szyjki i cieśni tworzą z osią trzonu macicy ostry kąt otwarty ku przodowi, czyli przodozgięcie. Parametry te ulegają niewielkim odchyleniom, ponieważ położenie macicy zależne jest od poziomu wypełnienia pęcherza oraz odbytnicy.
W jej budowie wyróżniamy 4 elementy, którymi idąc od dołu są: szyjka, cieśń, trzon oraz dno.
Narząd ten posiada również dwie powierzchnie oraz dwa brzegi. Powierzchnia przednia jest spłaszczona i nosi nazwę powierzchni pęcherzowej, natomiast tylna powierzchnia jest wypukła i stanowi powierzchnię jelitową.
Ściany macicy zbudowane są z trzech warstw:
Umocowanie macicy w miednicy jest związane z aparatem więzadłowym na który składają się więzadło podstawowe macicy (boczne), krzyżowo-maciczne (tylne), pęcherzowo-maciczne (przednie), obłe i więzadło szerokie macicy oraz układem podporowym, czyli przeponą miednicy i przeponą moczowo-płciowa.
Jakie funkcje pełni w kobiecym organizmie macica?
Przede wszystkim istotną rolę odgrywa w układzie rozrodczym, a dokładniej mówiąc podczas ciąży. To właśnie w niej dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka, a następnie jego rozwoju, aż do momentu osiągnięcia pełnej dojrzałości. W tym czasie narząd staje się pewnego rodzaju „domem” dla rozwijającego się dziecka.
Przez cały okres ciąży dno macicy, na podstawie swojej wysokości pozawala nam ustalić wiek ciążowy, a podczas już samego porodu mięśnie macicy warunkują występowanie skurczów, które umożliwiają poród naturalny, siłami natury.
SZYJKA MACICY
Znajduje się na pograniczu pochwy oraz macicy, oznacza to, że jest połączeniem pomiędzy tymi jednostkami. Dzięki temu podzielona jest niejako na 2 części: nadpochwową oraz pochwową.
Tworzy kanał o długości ok. 3-5 cm. Nabłonek, który obrasta jej ścianki w części pochwowej to wielowarstwowy nabłonek płaski, a we wnętrzu kanału szyjki jest to jednowarstwowy nabłonek gruczołowy.
W brew pozorom szyjka pełni wiele znaczących funkcji takich jak:
- Droga wejścia/ujścia dla plemników/krwi miesiączkowej
- Produkcja gęstego śluzu, zapewniającego barierę ochronną dla drobnoustrojów i bakterii
- Produkcja śluzu płodnego, który odżywia plemniki wędrujące ku komórce jajowej
- Wsparcie rozwijającego się płodu poprzez uszczelnianie swojego światła
- Zgładzanie się oraz skracanie podczas porodu w celu umożliwienia wydostania się płodu
W trakcie cyklu miesiączkowego struktura szyjki macicy ulega ciągłym zmianom na drodze działania hormonów. Jest to samoistny proces, na który nie mamy większego wpływu.
Przed pojawieniem się miesiączki, w tak zwanej fazie niepłodnej szyjka jest zamknięta, twarda oraz sucha. Podczas owulacji jej ujście się otwiera, a ściany stają się miękkie i wytwarza się śluz płodowy. Stan ten utrzymuje się podczas miesiączki i krótko po niej, a następnie wraca do stanu sprzed okresu.
Macica tak jak każdy inny narząd narażona jest działanie drobnoustrojów chorobotwórczych, które mogą doprowadzić do upośledzenia lub całkowitego uniemożliwienia jej funkcjonowania.
Do najczęstszych schorzeń związanych z tym narządem zaliczamy:
przypominają one budową komórki znajdujące się w endometrium, a także wykazują aktywność wydzielniczą i reagują na zmiany hormonalne co objawia się jako przewlekła reakcja zapalna;
dochodzi wtedy do wewnętrznych krwawień, rozwoju bolesnych guzków, tworzenia się blizn i zrostów oraz zmiany stosunków anatomicznych narządów w miednicy mniejszej; leczenie polega głównie na farmakoterapii; w przypadku leczenia chirurgicznego celem jest usunięcie ognisk choroby, oczekuje się, że taka interwencja zmniejszy dolegliwości bólowe oraz ryzyko nawrotu choroby, a także poprawi/zachowa płodność pacjentki
Wyżej przedstawione informacje pomogą każdej z nas jeszcze lepiej poznać swój organizm i po prostu się z nim zaprzyjaźnić. Dbajmy o swoje zdrowie nie tylko zewnętrznie, bo to co wewnątrz jest równie ważne.
Paulina Dorna, studentka położnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, interesuje się makijażem oraz sportem, przez 4/5 lat trenowała siatkówkę. Empatyczna i dająca dużo pozytywnej energii pacjentkom.
Jej motto:
"Nie myśl o tym co było ani o... czytaj więcej >