Header photo

2019-06-19

Wirus HPV cz.1

      Na wstępie chcemy Wam przedstawić czym jest wirus HPV, jak go dzielimy, jakie występują typy, jak można się nim zarazić oraz co może spowodować jego rozwój w naszym organizmie. W drugiej części powiemy Wam o szczepionkach przeciwko zakażeniu HPV.

     Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) należy do rodziny Papillomaviridae, która obejmuje ponad 2100 typów wirusa. Wyróżniamy wysokoonkogenne i niskoonkogenne typy HPV, a poszczególne typy wykazują zróżnicowane powinowactwo narządowe.

 

     W ginekologii znaczenie przede wszystkim mają wirusy wysokoonkogenne, które występują z różną częstością i są oznaczane jako HPV -16, -18, -45, -31, -33, -52, -58, -35, -59, - 56, -39, -51, -73, -68 i -66. Jednak najczęściej są rozpoznawane zakażenia typami wirusa 16, 18, 45, 31, a najrzadziej typem 66. Musimy pamiętać, że wirusy wsokoonkogenne są odpowiedzialne za powstawanie zmian przednowotworowych i nowotwory części intymnych, odbytu oraz pozagenitalnych (głowy, szyi).

     Do najczęściej występujących typów niskoonkogennych zaliczamy typy 6 i 11, które są odpowiedzialne za powstawanie około 90 % przypadków brodawek narządów płciowych oraz 10 % przypadków śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy małego stopnia (CIN 1) , nawrotowej brodowczakowatości dróg oddechowych (RRP).

     Zakażenie wirusem HPV odbywa się głównie drogą płciową. Co prawda możliwe jest zakażenie inną drogą niż kontakt płciowy, ale jest to bardzo rzadkie. Zakażenie wirusem przeważnie nie wywołuje objawów, przebiega niepostrzeżenie i może samoistnie ustąpić przy prawidłowej reakcji obronnej organizmu w czasie do 2 lat. Wciągu swojego życia seksualnego około 80 % kobiet i mężczyzn aktywnych seksualnie było, jest lub będzie zakażonych tym wirusem. Połowa zakażonych to grupa mężczyzn i kobiet w wieku 15- 25 lat. U mężczyzn w większości przypadków wirus nie daje żadnych objawów. Zakażenie wirusem HPV jest najczęściej przemijające, jednak zakażenia przetrwałe typem dużego ryzyka onkogennego wiąże się ściśle z rozwojem zmian CIN, VIN, VaIN a także raka szyjki macicy, sromu, pochwy, prącia i odbytu. Około 70 % raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem HPV typu 16 i 18.

Badania epidemiologiczne doprowadziły do zidentyfikowania niektórych czynników, które sprzyjają wystąpieniu infekcji HPV oraz zwiększają ryzyko infekcji przetrwałej, a są nimi:

- palenie papierosów

- wysoka rodność

- stosowanie doustnej antykoncepcji

- współistnienie innych infekcji przenoszonych drogą płciową.

 

Korzystano z materiałów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego – Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego 2006-2011

 

Autor artykułu
Magdalena Toczek

Magdalena Toczek

Licencjonowana położna na oddziale ginekologii onkologicznej

Magdalena Toczek- licencjonowana położna, od 15 lat pracuje w zawodzie, obecnie w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu, oddział ginekologii onkologicznej. W swojej pracy codziennie styka się z kobietami i ich problemami ginekologicznymi. Empatyczna, kreatywna, oddana swojej pracy. Żona i mama dwójki... czytaj więcej >

Inne artykuły tego autora
Plastyka warg sromowych- labioplastyka
Przygotowanie pacjentki do operacji ginekologicznej.
Atrofia pochwy
Nowotwór szyjki macicy
więcej artykułów >