Header photo

2019-08-11

Liszaj twardzinowy.

    Dzisiaj chciałabym wrócić do mojego artykułu dotyczącego nowotworu sromu i napisać kilka słów o Liszaju Twardzinowym- ( LICHEN SCLEROSUS - LS), jest to schorzenie często nawracające, przewlekle narządów płciowych, u kobiet- sromu. Choroba ta w przeszłości nazywana liszajem twardzinowym i zanikowym lub liszajem białym.  Rozpoznać ją można po tym, że na skórze zobaczymy zbielenie i zgrubienie. Te zmiany skórne najczęściej występują w okolicy narządów płciowych. Zdecydowanie większa liczba zachorowań dotyczy kobiet bo aż 85% wszystkich przypadków.  Może pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej występuje u dziewczynek w 8 − 13 roku życia, a także u dojrzałych kobiet w okresie pomenopauzalnym (50 − 60 rok życia).Choroba ta dotyka również mężczyzn ale dużo rzadziej niż u kobiet. Nie musisz się jednak martwić, że zarazisz nim partnera lub partnerkę podczas zbliżenia, bo nie jest to choroba zakaźna.

Do powstawania liszaja twardzinowego mogą przyczynić:

·        uwarunkowania genetyczne pacjentki/pacjenta,

·        zaburzenia immunologiczne,

·        zaburzenia hormonalne,

·        przewlekłe infekcje (między innymi zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego − HPV),

·        nawracające urazy czy zaburzenia ukrwienia.

    Objawy choroby, czyli zmiany na skórze, najczęściej występują głównie w okolicy urogenitalnej, czyli warg sromowych w przypadku kobiet, prącia w przypadku mężczyzn oraz okolicy odbytu. Dużo rzadziej liszaj twardzinowy występuje poza obszarem genitaliów. Może towarzyszyć zajęciu błon śluzowych narządów płciowych.

    Pierwszym objawem, jaki można zauważyć jest zgrubienie i zbielenie skóry, na początku choroby na skórze powstają białawe grudki, którym może towarzyszyć uczucie swędzenia zewnętrznych narządów płciowych oraz niewielkie dolegliwości bólowe. Po pewnym czasie zmiany spłaszczają się, skóra staje się cieńsza, zanikowa i stwardniała. W wyniku tych zmian skóra narządów płciowych, sromu lub prącia, wygładza się (zanika), a powierzchnia zmian staje się biaława i perlista.

W późniejszym etapie choroby możesz odczuwać suchość i napięcie skóry, a zmiany mogą się lekko złuszczać.  Mogą pojawić się także teleangiektazje − poszerzone naczynka krwionośne (potocznie nazywane pajączkami naczyniowymi), które prześwitują przez cienki naskórek. Możesz też zauważyć, że skóra pokryta zmianami nie będzie miała włosów, gruczołów łojowych i potowych, czyli tzw. przydatków skóry.

Niestety jeśli chodzi o współżycie wszelkie zmiany skórne na częściach intymnych mogą powodować dyskomfort i budzić uczucie wstydu. Liszaj nie jest jednak chorobą zaraźliwa.

    Pamiętajmy jednak, że jak zauważymy u siebie lub u partnera/ partnerki wszelkie zmiany powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza (dermatologa, ginekologa, wenerologa). Niestety , z doświadczenia wiem, że liszaj twardzinowy często mylony jest z grzybica pochwy.

Jeśli zbyt często lekarze diagnozują u Ciebie grzybicę, idź do ginekologa, lub zmień lekarza ginekologa i zasugeruj, że może to być liszaj twardzinowy.

    Leczenie:

Lekarz prowadzący ocenia zmianę ,przy wątpliwości potwierdza pobraniem wycinka do badania do histopatologicznego.

Stosuje się maści ,bardzo pomocna jest krioterapia i laseroterapia. Leczenie zmiany skórnej prowadzi do złagodzenia objawów, np. świądu, a także poprawia wygląd zmian skórnych. Obecnie uważa się, że LS nie jest stanem przed nowotworowym ale wymaga leczenia i stałej kontroli.

Jak zawsze skuteczność leczenia zależy od lekarza prowadzącego.

PISMIENNICTWO

OLEJEK A .,KOZAK -DARMAS I.,KELLAS-SIECZKA  S.,STEPOWSKA K.SIERON -STOLTNY K. , HORAK S . ,NOWAK .,SIERON  A LICHEN  SCLEROSUS OF THE VULVA AND AUTOIMMUNOLOGICAL DISEASES

PISARSKI T. POLOZNICTWO I GINEKOLOGIA

Autor artykułu
Magdalena Toczek

Magdalena Toczek

Licencjonowana położna na oddziale ginekologii onkologicznej

Magdalena Toczek- licencjonowana położna, od 15 lat pracuje w zawodzie, obecnie w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu, oddział ginekologii onkologicznej. W swojej pracy codziennie styka się z kobietami i ich problemami ginekologicznymi. Empatyczna, kreatywna, oddana swojej pracy. Żona i mama dwójki... czytaj więcej >

Inne artykuły tego autora
Plastyka warg sromowych- labioplastyka
Przygotowanie pacjentki do operacji ginekologicznej.
Atrofia pochwy
Nowotwór szyjki macicy
więcej artykułów >