Autor artykułu
Paulina Dorna

Paulina Dorna

studentka położnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Paulina Dorna, studentka położnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, interesuje się makijażem oraz sportem, przez 4/5 lat trenowała siatkówkę. Empatyczna i dająca dużo pozytywnej energii pacjentkom. 

 

Jej motto:

"Nie myśl o tym co było ani o tym co będzie, jedyne co masz to teraz i tu. Działaj!"

Artykuły autora
2022-05-15
Pielęgnacja po nacięciu krocza.

Czym jest nacięcie krocza? Kiedy się je wykonuje? I dlaczego?
Jest to procedura wykonywana w szczególnych sytuacjach podczas porodu, gdy ryzyko powikłań po nacięciu jest mniejsze niż po pęknięciu krocza. Doświadczenie położnych prowadzących poród pozwala im ocenić to ryzyko i zadbać o zdrowie jak i życie ciężarnej oraz maluszka.
Należy pamiętać, że NIE JEST to procedura wykonywana RUTYNOWO.

2022-04-13
CHOROBY SROMU, A KOBIETY CIĘŻARNE.

Ciąża to wyjątkowy stan. Organizm kobiety przechodzi szereg zmian, procesów, które w rezultacie prowadzą do powstania nowego życia. Koniecznym więc jest, aby kobiety ciężarne, a także te, które dopiero planują powiększać swoją rodzinę odpowiednio zadbały o siebie i swoje zdrowie, gdyż będzie to miało wpływ na nowo kształtujący się organizm ich maluszka.

2021-10-20
Młode pokolenie o sromach

Mam nadzieję, że w przyszłości to się zmieni i my Kobiety będziemy rozmawiać o swoich sromach z taką samą dumą, z jaką mężczyźni potrafią dyskutować na temat swoich członków.

2021-03-29
Cytologia- podstawowe badanie diagnostyczne

BADANIE CYTOLOGICZNE – podstawowa diagnostyka.

Rak szyjki macicy jest obecnie 3 pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet na świecie. Najczęściej chorują pacjentki miedzy 50. a 60. rokiem życia, jednak w ostatnich latach zauważa się więcej zachorowań w grupie wiekowej 35- 44. Rok życia, a nawet kobiety młodsze.

 

 

2021-01-25
Budowa macicy i szyjki macicy.

W dzisiejszym artykule powrócimy do podstaw. Przypomnimy sobie budowę oraz funkcje macicy, a także wspomnimy nieco o zaburzeniach związanych z tymi aspektami. Usystematyzujemy wiedzę na temat tego narządu, dzięki czemu poznamy oraz zrozumiemy nasz organizm lepiej.

2020-05-22
Dermatologiczne zmiany sromu i okolic

Dziś poruszymy temat zmian skórnych pojawiających się w obrębie naszej kobiecej sfery piękna.
W okolicach narządów płciowych u kobiet możne wystąpić wiele zmian skórnych, nieraz trudnych do zdiagnozowania oraz stanowiących wyzwanie terapeutyczne.

2020-03-05
Komunikacja to klucz

W dzisiejszym artykule skupimy się przede wszystkim na komunikacji pomiędzy pacjentką, a personelem medycznym. Postaram się wytłumaczyć w jaki sposób dobra czy też zła komunikacja może wpłynąć na pacjentkę, jej samopoczucie, diagnostykę oraz proces leczenia.
Na początek jednak upewnijmy się, ze każdy z nas wie czym jest komunikacja interpersonalna.

2019-12-12
Opryszczka narządów płciowych.

Opryszczka to coś co większości z nas kojarzy się wyłącznie z nieprzyjemnie wyglądająca zmiana w obrębie błony śluzowej ust lub nosa. 

Ta postać to HSV typu 1 ( Herpes simplex virus ) znana również opryszczka pospolitą, dlatego ze pojawia się bardzo często i znaczna ilość społeczeństwa (niemal 90%) jest nosicielem tego wirusa, jednak nie u każdego z nas pojawiają się zmiany skórne.

2019-11-14
Dieta i suplementacja przy chorobach nowotworowych.

Choroba nowotworowa nigdy nie jest łatwym tematem. Każdy kto zmaga się z jej trudem oraz bliscy osób chorych próbują radzić sobie z nią na wiele sposobów. Nie zawsze sprawdzonych i bezpiecznych.

Dieta oraz odpowiednie dawkowanie witamin i minerałów ma istotne znaczenie nie tylko w czasie choroby, ale także na codzień. To prawda, że kiedy chorujemy nasz organizm potrzebuje dodatkowego wsparcia, jednak należy pamiętać by wspierać go mądrze. 

2019-09-29
Hormony- kiedy zaczynają się kłopoty.

W dzisiejszym wpisie postaram się wyjaśnić na czym polega hormonalna zależność między usunięciem jajników, a nowotworem sromu. Jednak zacznijmy od początku, dlaczego jajniki są tak ważne? Przede wszystkim wytwarzają hormony płciowe regulujące wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Odpowiadają nie tylko za ukształtowanie oraz rozwój cech i narządów płciowych czy uregulowanie cyklu miesiączkowego, ale również m.in. za gospodarkę wapniową, lipidową i zwiększenie krzepliwości krwi.

 

2019-07-31
Pielęgnacja kobiecej sfery piękna

Dzisiaj opowiemy Wam o pielęgnacji części intymnych, albo raczej jak pięknie to nazwała autorka poniższego tekstu, Paulina Dorna,  o pielęgnacji Kobiecej Sfery Piękna. Flora fizjologiczna to coś co występuje naturalnie na naszym organizmie oraz w jego wnętrzu. Są to mikroorganizmy kolonizujące nasz organizm nie powodując chorób.Bardzo ważne jest aby zachować równowagę naszej flory fizjologicznej i nie dopuścić do wtargnięcia niechcianych „przyjaciół”.

 

2019-07-17
Empatia nie boli.

Jako studentka położnictwa mam możliwość poznawać „od kuchni” pracę na różnych oddziałach, w różnych szpitalach, a także mogę współpracować z osobami, od których staram się zdobywać jak najwięcej cennych rad, które będę mogła w przyszłości wykorzystać w swojej pracy.