Aktualności
2020-10-13
PRP osocze bogatopłytkowe cz 2

Dzisiaj kolejna odsłona metody PRP czyli osocza bogatopłytkowego. Rozwińmy informacje dotyczące zastosowanie w niektórych dziedzinach. Najnowsze przedkliniczne i kliniczne badania PRP wskazują, że metoda ta będzie możliwa do wykorzystania np. w leczeniu dysfunkcji erekcji (ED) i choroby Peyroniego (PD), cytowane w międzynarodowych bazach danych, takich jak PubMed, Cochran Library and Clinical Trial.

2020-09-27
Atrofia pochwy

Dziś  chciałabym  powrócić  do artykułu   o zapaleniu pochwy ,gdyż  specjalnie  pominąłem   jeden z rodzai  jakim jest atroficzne zapalenie pochwy.

ATROPHIA  ( z  łaciny )  ZANIK

Zanik  kojarzy  nam się z okresem  senium czyli ( z łaciny podeszły wiek ) .Czas płynie czy tego chcemy czy też nie .Rodzimy się ,dojrzewamy ,zakochujemy  ,spełniamy się zawodowo ,rodzinnie ,przeżywamy małe i duże smutki.

2020-09-24
Korporacja przyjazna pracownikom

Od kilku miesięcy cały świat ogarnęła pandemia COVID-19. Gospodarki wielu państw pikują w dół, a na rynku pracy coraz więcej bezrobotnych. Ludzie częściej boją się, czy będą mieli gdzie pracować, czy będą mieli, za co utrzymać rodziny. Z tego powodu wiele osób odczuwa coraz większy stres, a co za tym idzie podupada na zdrowiu. Dość często w obawie o możliwość utraty pracy nie idą do lekarza. Pracownicy, którzy już chorują na choroby przewlekłe, a którzy muszą w trosce o swoje zdrowie, czasem i życie, udać się na dłuższe zwolnienie lekarskie stresują się tym faktem, co w żaden sposób nie pomaga im w odzyskiwaniu zdrowia. Przed COVID-19 również osoby, które wymagały dłuższych pobytów w szpitalach, czy na L4 myślały z lękiem o swojej sytuacji zawodowej. Niestety dość często zdarzały i zdarzają się przypadki zwalniania pracowników, gdy cierpią na chorobę przewlekłą np. na nowotwór.


2020-09-14
Nowotwór szyjki macicy

Dzisiejszym tematem naszego artykułu jest nowotwór szyjki macicy, który nazywany jest cichym zabójcą, potrafi się on rozwijać zupełnie bezobjawowo nawet 12 lat. Jest to drugi po nowotworze piersi rak złośliwy niosący śmierć w populacji kobiet na świecie. Jednym z głównych czynników mogących wywołać tego podstępnego zabójcę jest wirus HPV a dokładnie typy onkogenne 16,18, 45,31,33,52,35,58,56,59,39,51,73,68, 66

2020-08-27
PRP osocze bogatopłytkowe cz 1

Ze względu na duże zainteresowanie tematyką PRP, poniższym artykułem pragnę rozpocząć cykl informacji na ten temat, aby przybliżyć Państwu czym jest i czemu może służyć osocze bogato- płytkowe.

Osocze bogato-płytkowe stało się przełomem w stymulacji i przyspieszeniu gojenia się kości i tkanek miękkich. Reprezentuje stosunkowo nową biotechnologię i jest wynikiem rosnącego zainteresowania inżynierią tkankową i terapią komórkową w dniu dzisiejszym.

2020-08-19
Dlaczego nam tak trudno rozmawiać o sromie.

Po blisko 10 latach walki z nowotworem sromu, jak również z racji swojego wykształcenia poczyniłam paroletnie obserwacje kobiet i ich podejścia do tematu części intymnych kobiet. Niestety mimo, że żyjemy w czasach, w których możemy prowadzić wideokonferencje z ludźmi na drugiej półkuli, gdy mamy dostęp do Internetu, miejsca gdzie znajdziemy odpowiedzi nawet na najbardziej niedorzeczne pytania, kobiety wciąż wstydzą się mówić/ rozmawiać o sromach. Ten wstyd jest w kobietach tak głęboko zakorzeniony, że nawet podczas rozmowy z lekarzem ginekologiem, czy z położną odczuwają duży dyskomfort. Wielokrotnie używają zwrotu „tam na dole” zamiast użyć słowa „srom”. Są też niestety również kobiety, które nie wiedzą jak zbudowany jest srom.


2020-08-14
Zapalenie pochwy

Kobieca pochwa to zamknięty obszar ,który ma swoją florę bakteryjną .Flora bakteryjna zmienia się w zależności od poziomu hormonów,wieku kobiety,aktywności seksualnej również przy przyjmowaniu leków, oraz uszkodzenie pochwy przez czynniki zewnętrzne.

2020-07-20
Jak poznałam wielką miłość.

Moja wielka Miłość co jakiś czas zaglądała w moje życie ale jak to często bywa, nie zwracałam na nią uwagi. Od czasu do czasu czułam gdzieś tam w głębi siebie, że jest ktoś blisko mnie, kto może w moje chaotyczne i zabałaganione życie wprowadzić harmonię i ład. Czułam, że jest ktoś gdzieś obok, kto w moje serce pełen strachu i bólu wleje słodki nektar miłości tej szczerej, prawdziwej i na zawsze.

2020-06-22
Fizjoterapia w dysfunkcjach mięśni dna miednicy

Dzisiaj zapraszam Was do przeczytania wywiadu z Katarzyną Kucab- Klich, która opowie nam o fizjoterapii w dysfunkcjach mięśni dna miednicy.

Katarzyna Kucab-Klich – fizjoterapeutka, absolwentka Akademii Wychowania fizycznego w Katowicach. Właścicielka firmy Rehasportiva Katarzyna Kucab-Klich. Terapeuta i instruktor BeBo® Trening dna miednicy. Dyplomowany instruktor Pilates. Szkoleniowiec z zakresu prozdrowotnych form ruchu w firmie Aeroactiv.


2020-06-15
Kiła- wszystko co powinniśmy o niej wiedzieć

Kiła -jest chorobą zakaźną którą wywołuje krętek biały ,bakteria jest sprawcą zakażenia w trakcie stosunku seksualnego (oralny pochwowy odbitniczy) Jest wtedy to kiła nabyta. Kiedy kretki przejdą przez łożysko to zakażenie następuje w łonie matki  - jest to wtedy kiła wrodzona.

2020-05-22
Dermatologiczne zmiany sromu i okolic

Dziś poruszymy temat zmian skórnych pojawiających się w obrębie naszej kobiecej sfery piękna.
W okolicach narządów płciowych u kobiet możne wystąpić wiele zmian skórnych, nieraz trudnych do zdiagnozowania oraz stanowiących wyzwanie terapeutyczne.

2020-03-05
Komunikacja to klucz

W dzisiejszym artykule skupimy się przede wszystkim na komunikacji pomiędzy pacjentką, a personelem medycznym. Postaram się wytłumaczyć w jaki sposób dobra czy też zła komunikacja może wpłynąć na pacjentkę, jej samopoczucie, diagnostykę oraz proces leczenia.
Na początek jednak upewnijmy się, ze każdy z nas wie czym jest komunikacja interpersonalna.


2020-02-09
Lekarz warty polecenia- Pan Ordynator Aleksander Drębkowski.

Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić lekarza, którego miałam zaszczyt i przyjemność poznać podczas mojej ostatniej wizyty w Klinice w Bytomiu. Zazwyczaj o tym lekarzu słyszałam jedynie, że dobry, że słucha, że sympatyczny i miły. Przez 8 lat  nasze drogi się mijały. Być może kiedyś Go spotkałam, ale nie było mi dane poznać Pana doktora na tyle, aby móc cokolwiek o nim powiedzieć.

2020-01-22
Wulwodynia - co to takiego?

Wulwodynia - to choroba zewnętrznych narządów płciowych kobiety .Jak to nadal bywa większość kobiet wstydzi się problemu, boi się diagnozy, milczy, cierpi ,spada jej poczucie wartości .Należy jak najszybciej zgłosić się o pomoc, gdyż w przypadku tej choroby leczenie jest trudne i trzeba działać szybko .Często obok  rozwija się depresja.

2020-01-22
Kolejna lekcja- pożegnanie.

Czasem zastanawiam się nad sensem mojej choroby. Nad tym dlaczego znowu mam wznowę i czy może ma to być dla mnie jakiś znak od mojego organizmu, od losu. Może dlatego, gdyż trudno jest mi żyć bez wytłumaczenia jakiejś sprawy, „dlaczego?”, „po co?”, „na co?”. A może chcę nadać sens mojemu życiu? Pogodzić się z tym, że póki co moje życie jest uwarunkowane i to bardziej niż statystycznego Kowalskiego?

Zapewne tak. Kolejny raz jestem w szpitalu, kolejny raz poddana operacji, kolejny raz z trylionem myśli i ze zwątpieniem oraz pytaniem „po co mi to wszystko?”.


2019-12-12
Opryszczka narządów płciowych.

Opryszczka to coś co większości z nas kojarzy się wyłącznie z nieprzyjemnie wyglądająca zmiana w obrębie błony śluzowej ust lub nosa. 

Ta postać to HSV typu 1 ( Herpes simplex virus ) znana również opryszczka pospolitą, dlatego ze pojawia się bardzo często i znaczna ilość społeczeństwa (niemal 90%) jest nosicielem tego wirusa, jednak nie u każdego z nas pojawiają się zmiany skórne.

2019-12-12
Spisani na straty- starość.

W dzisiejszych czasach spotykamy się z rosnącą liczba osób starszych, czyli rośnie wyższa średnią wieku niż dawniej. Te zmiany demograficzne nie mogą pozostawić nas obojętnymi na potrzeby seniorów. Zastanawiamy się w jaki sposób podnosić jakość życia osób w wieku podeszłym.

2019-11-14
Dieta i suplementacja przy chorobach nowotworowych.

Choroba nowotworowa nigdy nie jest łatwym tematem. Każdy kto zmaga się z jej trudem oraz bliscy osób chorych próbują radzić sobie z nią na wiele sposobów. Nie zawsze sprawdzonych i bezpiecznych.

Dieta oraz odpowiednie dawkowanie witamin i minerałów ma istotne znaczenie nie tylko w czasie choroby, ale także na codzień. To prawda, że kiedy chorujemy nasz organizm potrzebuje dodatkowego wsparcia, jednak należy pamiętać by wspierać go mądrze. 


2019-11-03
Diagnostyka chorób sromu.

Diagnostyka chorób sromu jest tematem bardzo obszernym ponieważ objawy pojawiające się w okolicy sromu są nie zawsze wyrazem schorzeń ginekologicznych, ale często chorób z pogranicza dermatologii lub manifestacją chorób internistycznych. Na początku należy wyszczególnić objawy chorób sromu, które są tożsame dla wszystkich jednostek chorobowych niezależnie od wieku, są jednak nieswoiste.

2019-10-27
Do naszych bliskich.

Gdy zaczynamy chorować, zwłaszcza gdy jest to choroba nowotworowa lub związana z tzw „chorobą części intymnych” czyli gdy wstyd nie pozwala nam wszystkiego powiedzieć bez zażenowania nasi bliscy, niezależnie czy członkowie rodziny, partnerzy, przyjaciele próbują nas wspierać. I jesteśmy im za to bardzo wdzięczne. Naprawdę. Potrzeba bycia z drugą osobą w tak trudnych chwilach jest bardzo duża i daje nam siłę do walki.

2019-10-06
Jedz na zdrowie.

"Jedz na zdrowie"- często słyszymy takie słowa, choć nie zawsze jemy zdrowo. Obecnie uważa się, że to co jemy ma ogromny wpływ na nasz organizm, możemy tak ułożyć naszą dietę aby zapobiegać pojawieniu raka. Pierwszym krokiem zdrowego trybu życia jest rzucenie palenia oraz utrzymanie prawidłowej wagi ciała .Nasza dieta powinna być bogata w witaminy A,C,E pierwiastki magnez i selen .Starajmy sie jeść dużo świeżych warzyw i owoców ale równiez duszony ch,gotowanych na parze Właczmy na stałe do naszej diety pomidory brokuły winogrona awokado oraz cytrusy bogate w antyrakowe flawonoidy oraz luteine .A także kapuste ,brukselkę czosnek ,pietruszkę, cukinię, rukolę, szpinak.


2019-09-29
Hormony- kiedy zaczynają się kłopoty.

W dzisiejszym wpisie postaram się wyjaśnić na czym polega hormonalna zależność między usunięciem jajników, a nowotworem sromu. Jednak zacznijmy od początku, dlaczego jajniki są tak ważne? Przede wszystkim wytwarzają hormony płciowe regulujące wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Odpowiadają nie tylko za ukształtowanie oraz rozwój cech i narządów płciowych czy uregulowanie cyklu miesiączkowego, ale również m.in. za gospodarkę wapniową, lipidową i zwiększenie krzepliwości krwi.

 

2019-09-29
Przyjaciółki

Siedząc przy kawiarnianym stoliku i czekając na spotkanie z jedną z moich koleżanek, uczestniczyłam niechcący w rozmowie dwóch kobiet. Jedna z nich w nienagannie skrojonej garsonce, w ślicznych markowych szpilkach, w starannie ułożonej fryzurze i makijażu tak perfekcyjnym, że można go podziwiać godzinami. Na dłoniach delikatna biżuteria, na szyi bardzo skromny łańcuszek. Obok niej leżała aktówka z laptopem i jakimiś papierami, w kieszonce brzęczał telefon komórkowy. Perfekcyjna businesswoman, jaką można podziwiać w katalogach czy reklamach wszelakich.

2019-08-27
Stany przednowotworowe sromu.

Dzisiaj omówimy stany przedrakowe, do których należą-śródnabłonkowa neoplazja sromu, choroba Pageta oraz czerniak in situ. SRÓDNABŁONKOWA NEOPLAZJA  SROMU ( VULVAR INTRAEPITHELIAL NEOPLASIA ,VIN)

 

-VIN jest przyczyną uporczywego bólu i świądu skóry okolic sromu ,a także zaburzeń psychoseksualnych W 1986 VIN został podzielony na trzy podtypy.

 


2019-08-21
Czas, który jest nam dany.

Zbyt często życie przecieka nam przez palce. Tracimy je na nic nie znaczące wojenki i kłótnie. Zbyt wiele razy ryzykujemy nim w imię fałszywej miłości czy przyjaźni. A przecież to najcenniejsze co mamy. Czas który jest nam ofiarowany tu i teraz jest najcenniejszym skarbem, o który czasem przychodzi nam toczyć nierówną walkę.

2019-08-14
List w butelce.

Morze nabierało złocistych barw od zanurzającego się w nim złotego krążka. To był piękny zachód słońca, pusta plaża, ja i cisza. Uwielbiam te chwile, gdy nie ma już turystów, gdy wszystko się uspokaja i zaczyna zapadać w senność kołyszących się fal. Spacerując po wilgotnym piasku, gdy od czasu do czasu woda przemywa moje stopy, to jest mój święty czas, czas na wyciszenie, przemyślenia, poszukiwania. Idąc bez celu rozkoszuję się tym co mnie otacza, tymi cudami natury, które pozostaną nawet wtedy, gdy mnie już nie będzie.

2019-08-11
Liszaj twardzinowy.

Dzisiaj chciałabym wrócić do mojego artykułu dotyczącego nowotworu sromu i napisać kilka słów o Liszaju Twardzinowym- ( LICHEN SCLEROSUS - LS), jest to schorzenie często nawracające, przewlekle narządów płciowych, u kobiet- sromu. Choroba ta w przeszłości nazywana liszajem twardzinowym i zanikowym lub liszajem białym.  Rozpoznać ją można po tym, że na skórze zobaczymy zbielenie i zgrubienie. Te zmiany skórne najczęściej występują w okolicy narządów płciowych. Zdecydowanie większa liczba zachorowań dotyczy kobiet bo aż 85% wszystkich przypadków.  Może pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej występuje u dziewczynek w 8 − 13 roku życia, a także u dojrzałych kobiet w okresie pomenopauzalnym (50 − 60 rok życia).Choroba ta dotyka również mężczyzn ale dużo rzadziej niż u kobiet. Nie musisz się jednak martwić, że zarazisz nim partnera lub partnerkę podczas zbliżenia, bo nie jest to choroba zakaźna.


2019-08-06
Różnorodność jest Pięknem.

Must have! Bądź FIT! Popraw usta, zrób sobie zgrabny nosek. Precz ze zmarszczkami! Podnieś biust, podnieś pośladki. Ikona piękna to X, Ikona piękna to Y, Ikona piękna to Z…Dobra, dość! Patrząc na te wszystkie tytuły, hasła, reklamy okazuje się, że większość obrazków jest z tą samą modelką/celebrytką/ikoną/ osobowością tv… Piękna (ogólny trend, ale to kwestia gustu), szczupła (czasem ktoś powie „za chuda”), blondynka (nie wnikam czy naturalna czy nie), w super sexy ciuchach, szpilki nawet przy prasowaniu, lub na spacerze po wybrukowanej starówce (jak to się robi, nie mam pojęcia). Oczywiście zna się na wszystkim, a nawet jak się nie zna, to i tak się wypowie. Mega genialne dzieci i super kochający mąż/ przyjaciel. Życie idealne i tylko brakuje jednorożców pomykających po tęczy, gdzie na końcu siedzi skrzat i trzyma garniec ze złotem. Ale nie, zaraz! Jak się bliżej przyjrzysz to te panie się różnią, albo może próbują się wszystkie do siebie upodobnić?

2019-08-01
Nigdy nic nie wiadomo.

Sytuacje ekstremalne, które nie spotykają każdego, które nie spotykają wszędzie potrafią sprawić, że poznajemy samych siebie i poznajemy też na nowo środowisko i ludzi jacy nas otaczają. Wtedy następuje weryfikacja przyjaciół i nawet naszych najbliższych. Wtedy też uczymy się żyć z tymi informacjami na nowo. Ale w czasie tych ekstremalnych sytuacjach możemy poznać także nowych, wartościowych ludzi.

2019-07-31
Pielęgnacja kobiecej sfery piękna

Dzisiaj opowiemy Wam o pielęgnacji części intymnych, albo raczej jak pięknie to nazwała autorka poniższego tekstu, Paulina Dorna,  o pielęgnacji Kobiecej Sfery Piękna. Flora fizjologiczna to coś co występuje naturalnie na naszym organizmie oraz w jego wnętrzu. Są to mikroorganizmy kolonizujące nasz organizm nie powodując chorób.Bardzo ważne jest aby zachować równowagę naszej flory fizjologicznej i nie dopuścić do wtargnięcia niechcianych „przyjaciół”.

 

2019-07-22
Poznaj swoje ciało- srom.

Żyjemy w XXI wieku, czasie pełnym odkryć, pokonywania barier, zdobywania nowych przestrzeni. Niedawno obchodziliśmy 50 rocznicę zrobienia pierwszego kroku na księżycu. Rozmawiamy z ludźmi na całym świecie, mogąc się nawet zobaczyć. Potrafimy rozszczepić atomy, odkrywać nowe lekarstwa, modyfikować żywność, klonować zwierzęta, zapewne i ludzi. Uważamy się za światłych,  mądrych i wyedukowanych. Zdobywamy nowe certyfikaty i umiejętności… ale wciąż nie potrafimy rozmawiać o własnym ciele.

2019-07-21
Pierwsza wizyta u ginekologa.

Dla wielu z nas wizyta u ginekologa wiąże się z emocjami... nie koniecznie tymi pozytywnymi. Krępujemy się, jesteśmy zmieszane, wstydzimy się mówić o naszych dolegliwościach. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy nasza pierwsza wizyta u tego specjalisty nie wypadnie pozytywnie. Wiele młodych dziewczyn nie chce chodzić do ginekologa właśnie przez wstyd i konieczność rozmowy na ,,tematy tabu", bo myślę, że śmiało można tak nazwać rozmowy na temat naszych kobiecych spraw.

2019-07-17
Empatia nie boli.

Jako studentka położnictwa mam możliwość poznawać „od kuchni” pracę na różnych oddziałach, w różnych szpitalach, a także mogę współpracować z osobami, od których staram się zdobywać jak najwięcej cennych rad, które będę mogła w przyszłości wykorzystać w swojej pracy. 

2019-07-14
Szczęście to zdrowie. Zdrowie to szczęście.

Na różnych etapach naszego życia zmieniamy się psychicznie i fizycznie. Dorastamy, zakładamy rodzinę, zachodzimy w ciążę, rodzimy dzieci, niektóre z nas rozwodzą się, tracą ciąże, tracą bliskich, popadamy w choroby, starzejemy się. W przypadku gdy dotyka nas choroba nowotworowa zmieniają się również nasze priorytety.  Na swojej drodze spotykamy wyboje, kamienie i doły, które sprawiają że wciąż się potykamy, obcieramy swoje ciało, gdzie powstają rany a potem blizny, przypominające o tym co już przeszliśmy.

2019-07-12
Wirus HPV cz.2 Kłykciny kończyste

Dzisiaj opowiem Wam o Kłykcinach Kończystych, które są częstym skutkiem zakażenia narządów płciowych typami wirusa HPV 6 i HPV 11 .

Uważa się, że wśród osób mających dużo partnerów seksualnych- ryzyko wzrasta o ponad 50 %.
2019-07-11
Lekarz warty polecenia - Pan dr n.med. Piotr Stołtny

Dzisiaj Drogie Panie pragnę Wam przedstawić kolejnego lekarza wartego polecenia. Miałam tą przyjemność poznać Go osobiście i być pod Jego fachową opieką.

Dr n. med. Piotr STOŁTNY, Specjalista ginekolog-położnik, Specjalista ginekologii onkologicznej, Ordynator oddziału ginekologii zachowawczej w  Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu. Pan ordynator pracuje również w MED SILESIA w Zabrzu.

2019-07-11
Terapia z końmi.

Kilka miesięcy temu brałam udział w bardzo ciekawych spotkaniach z końmi, które miały mi pomóc uporać się z przekonaniami, problemami jakie mnie dręczyły. Standardowe spotkania z psychologiem jak dla mnie były nietrafione, bo była to dla mnie gra, którą chciałam wygrać, a nie terapia. Z końmi to nie jest możliwe. Zanim zaczniesz z nimi pracować, musisz oczyścić się ze złych emocji. Muszą nabrać do Ciebie zaufania, a nie jest to tak proste jak nam się wydaje.

2019-07-05
Żyj każdego dnia!

Lubię myśleć, lubię zadawać pytania i zastanawiać się, czy my dzisiaj żyjemy czy jedynie utrzymujemy czynności życiowe swoje i świata który nas otacza? O co chodzi z tym całym „Mindfulness”? Na co to komu i po co? Czy rzeczywiście jesteśmy tylko nieznaczącymi trybikami maszyny, która nas zniewala, a potem jest stres i zaczynamy chorować? I czy nie można inaczej?

2019-07-03
Lekarz warty polecenia - Pani Profesor Anita Olejek

Kiedy zaczynamy chorować, kiedy nasz organizm domaga się pomocy zaczynamy jej szukać u lekarza. Zapisujemy się na wizytę z nadzieją że trafimy do specjalisty. I oby zawsze tak się działo, aby każdy z nas miał to szczęście i trafił do lekarza z prawdziwego zdarzenia, któremu przede wszystkim zależy na pacjencie. Niestety świat nie jest idealny i musimy czasem rozpocząć poszukiwania. Zajmuje to trochę czasu, nerwów i niestety zdrowia. I ze względu na to ostatnie- zdrowie – postanowiliśmy rozpocząć cykl o lekarzach ginekologach do których warto trafić.

2019-07-02
Aby wakacje były bezpieczne-Grzybica pochwy.

Wakacje właśnie się rozpoczęły. Spędzamy urlop na rajskich plażach, smakujemy nowe potrawy ale i pozwalamy sobie na małe grzeszki w postaci lodów, gofrów z bitą śmietaną, słodkich napojów. Gdy jesteśmy na urlopie poznajemy nowych ludzi, a czasem nawiązujemy wakacyjne romanse. Niestety czasem bywa tak, że z wakacji przywieziemy nie tylko miłe wspomnienia, czy cały album zdjęć, ale możemy wrócić z róznymi schorzeniami. Jednym z nich może być grzybica pochwy.

2019-06-26
Po operacji sromu. Ale i nie tylko wtedy.

Kiedy już jesteś po operacji sromu. Kiedy Twoje ciało zostało okaleczone, by ratować Twoje zdrowie. Kiedy zaczynasz się zastanawiać, co dalej? Zaczynasz szukać w Internecie. Wklepujesz hasło „nowotwór sromu” i wyskakują Ci informacje dość skromne (jak do tej pory, ale to się zmieni ). Najczęściej możesz przeczytać, że jest to choroba kobiet w wieku menopauzalnym i w summie tyle. Ale co dalej, jak z tym żyć? Nie ma żadnych informacji. Ja chcę Ci opowiedzieć jak może wyglądać to dalej. Wszystko i tak zależy od Ciebie, ale… Jest kilka rzeczy o których dobrze jest wiedzieć.

2019-06-20
Lekarz lekarzowi nierówny.

Nie wiem dlaczego, ale niektórzy lekarze zapominają, że w pewnych momentach życia są dla nas wyrocznią, jedynym człowiekiem który może nam dać lub zabrać chęci do walki o zdrowie i życie. My naprawdę liczymy się z Waszym zdaniem. Nie umniejszajcie naszego bólu, strachu, bezradności. Przychodzimy do Was po pomoc pełni wiary i nadziei. Wierzymy Wam. Nie pozwólcie abyśmy tą wiarę jaką w Was pokładamy, tą nadzieję, żebyśmy ją utracili.

2019-06-19
Wirus HPV cz.1

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) należy do rodziny Papillomaviridae, która obejmuje ponad 2100 typów wirusa. Wyróżniamy wysokoonkogenne i niskoonkogenne typy HPV, a poszczególne typy wykazują zróżnicowane powinowactwo narządowe.

2019-06-19
Gojenie ran po operacji raka sromu.

Gojenie ran po operacji ginekologicznej raka sromu to długotrwały proces leczenia i stanowi duże obciążenie fizyczne i psychiczne dla kobiet. W Klinice przy Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu położne na oddziale ginekologii zachowawczej od wielu lat opatrują rany po operacjach sromu.

2019-06-16
Wyprawka do szpitala

Kiedyś przychodzi ten dzień, że otrzymujemy skierowanie na oddział ginekologiczny i nie piszę tu o sytuacji gdy idziemy do porodu, lecz gdy musimy leczyć jakąś dolegliwość ginekologiczną. Będąc kilkukrotnie na oddziale szpitalnym sama po sobie wiem, że często zapominamy, albo...

2019-06-14
Grupa Wsparcia

Źle się poczujesz, idziesz do lekarza, robisz badania. Diagnoza- nowotwór. Płaczesz, wściekasz się, złorzeczysz, popadasz w stagnację i powoli czujesz, jak krok po kroku, kawałek po kawałku, Twoją duszę, umysł pochłania „czarna dziura”. Przestajesz wychodzić z domu, kontaktować się z ludźmi...

2019-06-11
Wsparcie- tak bardzo go potrzeba.

Matki, żony, kochanki, prawniczki, emerytki, sprzątaczki, bizneswoman, młode, starsze, w dojrzałym wieku, z miast, miasteczek i wsi- na korytarzu szpitalnym, na oddziale ginekologicznym wszystkie jesteśmy takie same. Zasobność portfela, status społeczny czy wiek nie dadzą nam...

2019-06-06
Jesteśmy jak drzewa

My kobiety jesteśmy jak piękne, dorodne drzewa. Dajemy schronienie, wsparcie, bezpieczeństwo i życie. Naszą koroną potrafimy sięgać chmur, a korzeniami mocno trzymamy się ziemi. Czy słońce, czy deszcz, czy zawierucha, stoimy twardo i wciąż, by dawać otuchę innym, by trwać mimo wszystko.

2019-06-03
Nowotwór sromu

Rak sromu nie jest częstym schorzeniem. Przewiduje się, że w bieżącym roku w USA zostanie stwierdzonych około 4500 nowych przypadków raka sromu, a z powodu tego nowotworu umrze około 850 kobiet, co stanowi wzrost około 18% w stosunku do roku 2007. Dane uzyskane z Krajowej Bazy Danych....

2019-06-03
Oswoić STRACH

Strach jest odczuciem subiektywny gdyż ten sam spodziewany skutek nie zawsze i nie u wszystkich spowoduje poczucie zagrożenia. Strach może działać na nas pozytywnie, gdy jego efektem jest np. ochrona nas lub naszego interesu, może także działać negatywnie gdy powstrzymuje nas przed działaniem.

2019-05-23
Wstyd - cichy wróg kobiet

Często, gdy zaczynam poruszać temat chorób sromu czy zdrowia części intymnych, kobiety zaczynają ze mną rozmawiać przyciszonym głosem. Na moje pytanie, dlaczego tak robią, odpowiedź jest zazwyczaj taka sama- „bo to WSTYD, żeby rozmawiać o takich rzeczach głośno”...

2019-05-09
Zapalenie sromu - przyczyny i objawy.

Srom w prawidłowych warunkach bardzo rzadko ulega stanom zapalnym. Zapalenie następuję w momencie uszkodzenia naskórka i wtedy następuje zakażenie. Przyczyny są bardzo różne, np : urazy mechaniczne (otarcia , zranienia), brak odpowiedniej higieny krocza i sromu